FINAL 2017 OFSAA High School Throws Rankings

Women Shot Put Para

Name

School

Meet

Distance

Jessica Tinney-Greenwood

Governor Simcoe

OFSAA FINALS

3.21

                                                                               

Midget Girls Shot Put (10.75m+)

Name

School

Meet

Distance

Atayvia Spear

Rick Hansen

OFSAA FINALS

11.99

Elise Nicholas-Tayler

Richardson

OFSAA FINALS

11.43

Heather Humphrey

Adam Scott

COSSAA

11.06

Omonye Osezua

Thistletown

OFSAA FINALS

11.03

Billie Martin

Sacred Heart

West Region

11.02

San Fischer

Diefenbaker

West Region

10.99

Jacqueline Turner

Massey

OFSAA FINALS

10.96

Kristyn Kistulinec

Blenheim

West Region

10.78

Brayden Corbett-Lewis

Superior Heights

OFSAA FINALS

10.77

Osarumen Olaye

St. Francis Xavier

ROPSSAA

10.70

 

Midget Girls Discus (29m+)

Name

School

Meet

Distance

Lydia Fearon

Elmvale

OFSAA FINALS

32.76

Raphaella Toussant

Frontenac

East Region

31.01

Hannah Van Stuyvenberg

Madill

OFSAA FINALS

30.21

Lucy Tesseyman

Banting

West Region

29.97

Jorja Watson

Campbellford DHS

COSSAA

29.79

Nadia Skorenky

Marie Riviere

East Region

29.76

Kennedy Lynch

Eastview Barrie

OFSAA FINALS

29.73

Anij Sparenberg

Parkside St. Thomas

West Region

29.52

Madura Muraleetharan

St. Robert’s

OFSAA FINALS

29.38

Olivia Onuah

St. Theresa

COSSAA

29.18

 

Midget Girls Javelin (30m+)

Name

School

Meet

Distance

Alexandria Webb

St. Benedict

OFSAA FINALS

40.78

Anij Sparenberg

Parkside St. Thomas

OFSAA FINALS

33.04

Makayla Roy

Stratford Northwestern

OFSAA FINALS

32.11

Mireille Kingsley

Notre Dame Sudbury

OFSAA FINALS

31.60

Ashley Spain

Delhi

CWOSSAA

31.33

Jordan Hicks

Gloucester

NCSSAA

30.83

Morgan Kloestra

Oakridge

WOSSAA

30.40

Jaden Murphy-Musclow

Courtice

LOSSAA

30.25

Raphaella Toussant

Frontenac

OFSAA FINALS

30.26

 

Junior Girls Shot Put (11.60m+)

Name

School

Meet

Distance

Audrey O’Connor

Lajeunesse         

West Region

12.99

Grace Michauville

ESC Algonquin

NDA

12.34

Eve Denault

Fellowes                                    

OFSAA FINALS

12.29

Meghan Mori

Brooklin

OFSAA FINALS

11.73

Trinity Papamandjaris

Banting

OFSAA FINALS

11.72

Jadyn Fraser

Carleton Place

OFSAA FINALS

11.69

Hannah Burt

St. Mary’s

Michelle Foley

11.67

Sarah MacMullin

St. Joseph’s Toronto

OFSAA FINALS

11.64

Elizabeth Sullivan

Holy Trinity

West Region

11.62

Maggie Bernier

DSBN Academy

SOSSAA

11.60

 

Junior Girls Discus (32m+)

Name

School

Meet

Distance

Alison Stephens

Chatham Kent

OFSAA FINALS

37.25

Nikitha Manickam

Bill Crothers

Bill Crothers

35.83

Grace Michauville

ESC Algonquin

NDA

34.91

Mackenzie Wilson

SWSW

SWOSSAA

34.48

Delaney Gould

Sarnia Northern

CK Relays

33.22

Rachel Neita

Michael Power/ St. Joe

Rowland

32.58

Amy Simunic

Bishop Ryan

South Region

32.07

 

Junior Girls Javelin (33m+)

Name

School

Meet

Distance

Madison McLean

St. Pius                                       

OFSAA FINALS

39.34

Holly Hanchiruk

Huron Park

OFSAA FINALS

38.73

Emma McDougall

Governor Simcoe

OFSAA FINALS

37.34

Jenna Flemming

Central Algoma

OFSAA FINALS

37.25

Laura Kelley

Saunders

OFSAA FINALS

36.87

Tana Doughty

Valour

OFSAA FINALS

34.52

Emily Guzzo

St. Thomas Aquinas

WOSSAA

33.92

Nicole Kelly

Brantford Collegiate

CWOSSAA

33.30

Maggie Ford

Carleton Place

OFSAA FINALS

33.07

Marandee Hunter

Chatham Kent

SWOSSAA

33.00

 

Senior Girls Shot Put (11m+)

Name

School

Meet

Distance

Trinity Tutti

Eastdale Welland

SOSSAA

14.51

Grace Tennant                                    

South Lincoln

OFSAA FINALS

13.88

Adele St. John

Banting

OFSAA FINALS

12.68

Holly Taylor

Brantford Collegiate             

OFSAA FINALS

12.45

Braiden Nichols

Perth

Hungerford

11.76

Monique Theriault

Sandwich

West Region

11.50

Avery Bathe-Minard

Sarnia Northern

SWOSSAA

11.33

Bernice Ediagbonya

O’Connor

OFSAA FINALS

11.27

Tamia Noel

Loyola

GHAC

11.19

Samantha Fancy-Lyle

Central Technical

TDSSAA

11.00

 

Senior Girls Discus (37m+)

Name

School

Meet

Distance

Trinity Tutti

Eastdale Welland

SOSSAA

51.04

Grace Tennant

South Lincoln

OFSAA FINALS

50.48

Kambrie Luciani

Welland-Centennial

OFSAA FINALS

42.90

Molly Boley

OSDSS

OFSAA FINALS

41.37

Holly Taylor

Assumption Brantford

OFSAA FINALS

40.18

Adele St. John

Banting

OFSAA FINALS

39.18

Erica Forshaw

L’Essor

SWOSSAA

37.90

 

Senior Girls Javelin (37m+)

Name

School

Meet

Distance

Marissa Mueller

LCCVI               

OFSAA FINALS

45.77

Jenna Kane

Lasalle

Michelle Foley

43.28

Kambrie Luciani

Welland Centennial

South Region

40.68

Ashley Assam

Brampton Christian

South Region

38.91

Holly Taylor

Assumption Brantford

CWOSSAA

38.54

Logan Kucera

Chatham Kent

SWOSSAA

38.37

Danica Nardi-Lamadeleine

St. Patrick Ottawa

OFSAA FINALS

38.09

Maddie Carrigan

Bishop Tonnos

GHAC

37.73

Jana Kucera

Chatham Kent

West Region

37.48

Grace Tennant

South Lincoln

SOSSAA

37.45

Victoria Pitters

Our Lady Mt. Carmel

South Region

37.01

 

 

Men Shot Put Para

Name

School

Meet

Distance

Hudson Booth

AHSS-South River

OFSAA FINALS

5.74

 

Midget Boys Shot Put (14m+)

Name

School

Meet

Distance

Ryan Jacklin

FE Madill

WOSSAA

17.15

Jeremy Elliott

Sacred Heart

West Region

15.15

Thomas Matsell

Saltfleet

SOSSAA

14.62

Sean Yang

Massey

SWOSSAA

14.90

Jordan Gluck

RCI-Islington

OFSAA FINALS

14.40

Callan Saldutto

Notre Dame

York Outdoor

14.29

Jaylen John

Chaminade

Metro Region

14.14

 

Midget Boys Discus (40m+)

Name

School

Meet

Distance

Callan Saldutto

Notre Dame

SOSSAA

58.48

Ryan Jacklin

FE Madill

West Region

50.86

Jeremy Elliott

Sacred Heart

West Region

49.59

Jordan Gluck

Richview

TDSSAA

48.65

Ryan St. Denis

Erin DHS

OFSAA FINALS

42.98

Sean Yang

Massey

WECSSAA

42.00

Jared Parkin

Parkside St. Thomas

OFSAA FINALS

41.99

Brayden Schimmens

Bishop Smith

UOVHSAA

41.50

Jaylen John

Chaminade                               

TDCAA

40.35

Sean Huziak

Fort Frances

OFSAA FINALS

40.00

 

Midget Boys Javelin (44m+)

Name

School

Meet

Distance

Ryan Jacklin

FE Madill

OFSAA FINALS

54.43

Jeremy Elliot

Sacred Heart

OFSAA FINALS

47.48

Max Rath

Vaughan Road Academy

OFSAA FINALS

46.18

Colin Ratcliffe

Crossley

OFSAA FINALS

45.50

Erik Boissonneault

Theriault

OFSAA FINALS

45.45

Drew White

Dunbarton

OFSAA FINALS

45.01

Alexander Kelly

Angel Gabriel

LGSSAA

44.82

Callan Saldutto

Notre Dame

OFSAA FINALS

44.54

Nathan D’Costa

Governor Simcoe

SOSSAA

44.39

 

Junior Boys Shot Put (16m+)

Name

School

Meet

Distance

Lucas Woodhall

Thousand Islands

EOSSAA

18.56

Zach Dier

Loyalist

Michelle Foley

17.30

Brandon Ovington

West Carleton

NCSSAA

17.29

Dakota Perrin

Jeanne-Lajoie

East Region

16.45

Paris Shand

Crothers

OFSAA FINALS

16.32

Dakota Perrin

Jeanne LaJoie

OFSAA FINALS

16.30

Trevor Primeau-Kondring

Eastview

OFSAA FINALS

16.28

Frank Vreugdenhil

Quinte Christian

East Region

16.18

Ryley Forbes

Jacob Hespeler

West Region

16.13

 

Junior Boys Discus (50m+)

Name

School

Meet

Distance

Tye McSorley

St. Marcellinus

OFSAA FINALS

64.38

Lucas Woodhall

Thousand Islands

OFSAA FINALS

61.29

Brandon Ovington

West Carleton

OFSAA FINALS

59.09

Trevor Primeau Kondring

Eastview-Barrie

GBSSAA-North

54.56

Matt Boyce

Sarnia Northern

CK Relays

53.85

Zach Deir

LCVI Kingston

OFSAA FINALS

55.09

Philip Puzon

Pocock

ROPSSAA

52.21

Chrisian Panhuis

Banting

OFSAA FINALS

51.90

Tyler Hartwick

Fellowes

OFSAA FINALS

51.24

 

 

Junior Boys Javelin (50m+)

Name

School

Meet

Distance

Matthew Barta

Lakeshore

OFSAA FINALS

58.68

Caleb Lidlow

Thousand Islands

OFSAA FINALS

56.26

Josh Doupe

St. Patrick’s

OFSAA FINALS

55.81

Tye McSorley

St. Marcellinus

OFSAA FINALS

55.06

Mac Douglas

Valour

OFSAA FINALS

54.59

Sam Feldman

Bloor Collegiate

OFSAA FINALS

52.74

Bailey Couch

Woodstock

OFSAA FINALS

52.32

Daniel Zhang

Agincourt

Hamilton

50.57

Brandon Williams

John Fraser

ROPSSAA

49.98

 

 


Senior Boys Shot Put (15m+)

Name

School

Meet

Distance

Mark Bujnowski

Holy Cross

West Region

19.33

Tom Nedow

Thousand Islands

Hungerford

17.93

Zion Web

St. Patrick’s Sarnia

Lambton/Kent 1

17.44

Cole Belkwell

St. Mary’s

Track Wars

16.60

Spencer Vanderlaan

Maranatha

OFSAA FINALS

16.43

Adam Kohlsmith

Strathroy DCI

WOSSAA

15.85

Spencer Guglietti

Cardinal Carter

OFSAA FINALS

15.24

Braeden Fitzpatrick

Robert Hall

OFSAA FINALS

15.23

Dennis Adu

Marshall McLuhan

Rowland

15.04

Quintin Seguin

Herman

SWOSSAA

15.04

 

Senior Boys Discus (46m+)

Name

School

Meet

Distance

Mark Bujnowski

Holy Cross

OFSAA FINALS

59.43

Tommy Nedow

Thousand Islands

LGSSAA

54.94

Cole Belkwell

St. Mary’s                                 

CWOSSAA

50.47

Tony Elliot

Sacred Heart

OFSAA FINALS

47.43

David Peet

Forest Height

OFSAA FINALS

47.30

Justin Smith

Arnprior DHS

OFSAA FINALS

46.72

Robert Grezesiuk

St. Michael’s

ROPSSAA

46.05

Andrew Nyarko

Chaminade

York Outdoor

46.02

 

Senior Boys Javelin (51m+)

Name

School

Meet

Distance

Josh Mather

Strathroy DCI

Titan Crusader

59.56

Timothy Hatton

Northern-Sturgeon Falls

OFSAA FINALS

56.56

Andy Coleman

Almaguin Highlands

Investors

54.70

Damon Lewis

Iona Catholic

OFSAA FINALS

53.23

Curtis Egert

Centennial Welland

OFSAA FINALS

52.48

Josh Bifolchi

Borden

Capitol

52.47

Marlow Carter

Glencoe

OFSAA FINALS

52.26

Jared O’Riley

College Ave

West Region

52.09

Carter May

Simcoe

CWOSSAA

51.75

Blake McConville

Sandwich

WECSSAA All-Comers # 3

51.72