2016 OFSAA High School Throws Rankings – Complete Season

Midget Girls Shot Put

Name

School

Meet

Distance

Madison Grant

St. Joseph’s Cornwall

East Region

12.04m

Allison Stone

West Hill

Metro Region

11.75m

Trinity Papamandjaris

Laurier

OFSAA Finals

11.52m

Eve Denault

Fellowes

EOSSAA

11.48m

Grace Michauville

ESC Algonquin

OFSAA Finals

11.40m

Mikayla Dacosta

Theriault Timmins

NEOAA

11.38m

Elizabeth Sullivan

Holy Trinity

West Region

11.32m

Hannah Burt

SMCHS Brockville

East Region

11.31m

Seija Huhtala

Vista Academy

OFSAA Finals

11.22m

Nicole Kelly

Brantford Collegiate

OFSAA Finals

11.22m


Midget Girls Discus

Name

School

Meet

Distance

Eve Denault

Fellowes

ROPSSAA

31.89m

Grace Michauville

ESC Algonquin

OFSAA Finals

30.20m

Alison Stephens

CKSS

OFSAA Finals

29.25m

Madison Grant

St. joseph’s

EOSSAA

28.93m

Fiona McCarthy

Thousand Islands

Pirate Relays

28.42m

Sarah Ashby

Lord Dorchester

Titan Crusader

28.39m

Destiny Paquin

Centennial Welland

OFSAA Finals

28.32m

Delaney Gould

Northern Sarnia

LKSSAA

28.04m

 

Midget Girls Javelin

Name

School

Meet

Distance

Emma Mc Dougall

GSSS St. CAtherines

OFSAA Finals

35.15m

Tana Doughty

Valour

East Region

31.66m

Madison McLean

St. Pius

OFSAA Finals

34.11m

Jenna Fleming

Central Algoma

OFSAA Finals

33.72m

Holly hanchiruk

Huron Park

OFSAA Finals

32.90m

Colby Patterson

Blessed Trinity

OFSAA Finals

31.28m

Laura Kelley

Saunders

WOSSAA

30.87m

Laura Templeton

London Central

Woodstock Classic

30.85m

Nicole Bud

Eastview Barrie

Central Region

30.43m

Megan Tramble

Mother Teresa

WOSSAA

30.37m

 

Junior Girls Shot Put

Name

School

Meet

Distance

Trinity Tuttu

Eastdale Welland

South Region

16.68m

Adele St. John

Banting

OFSAA Finals

13.47m

Bernice Ediagbouya

Senator O’Connor

OFSAA Finals

12.54m

Hailee Banks

Rideau Elgin

Hungerford

12.08m

Tamia Noel

St. Ignatius

OFSAA Finals

12.02m

Natasha Gubbels

Bessette

OFSAA Finals

11.96m

Vivian Kristjansson

Sarnia Northern

OFSAA Finals

11.94m

Emma Leger

NDC Welland

OFSAA Finals

11.87m

Taylor Elliot

Korah CVS

OFSAA Finals

11.82m

Avery Bathe-Minard

Sarnia Northern

West Region

11.76m

 

Junior Girls Discus

Name

School

Meet

Distance

Trinity Tutti

Eastdale Welland

SOSSA

45.40m

Adele St. John

Banting

OFSAA Finals

34.09m

Megan Bates

Ingersoll DCI

OFSAA Finals

33.86m

Madelyn Martin

Elmvale

OFSAA Finals

33.78m

Ashley Assam

Brampton Christian

St. Marcellinus

32.30m

Mackenzie Mullen

Sarnia St. Patrick’s

LKSSAA

33.23m

Paloma Ducre

Sandwich

SWOSSAA

33.22m

Cierra Perron

Winston Churchill

OFSAA Finals

31.81m

Avery Bath-Minard

Sarnia Northern

SWOSSAA

31.52m

De Couvreur

Wilfred Laurier

OFSAA Finals

30.95m


Junior Girls Javelin

Name

School

Meet

Distance

Jenna Kane

LSSS Kingston

OFSAA Finals

40.65m

Achini Perera

Bill Crothers

OFSAA Finals

35.28m

Ashley Assam

Brampton Christian

OFSAA Finals

34.86m

Sophie Barber

Gloucester

NCSSAA East

34.64m

Ciarra Murray

Sandwich

SWOSSAA

33.39m

Kealy Taylor-Noah

Ridgetown

Chatham Kent #2

33.31m

Tiffany Jones

Sinclair                                        

Central Region

33.04m

Kenzie Bell

Eastview Barrie

Central Region

32.63m

Mary Baker

Regiopolis

OFSAA Finals

32.59m

Meg Severson

St. Mary’s Brockville

East Region

32.45m

 

Senior Girls Shot Put

Name

School

Meet

Distance

Grace Tennant

SLHS-Smithville

OFSAA Finals

13.38m

Emily Good

Central Algoma

OFSAA Finals

12.53m

Morgan Desjardin

Pain Court

OFSAA Finals

12.46m

Holly Taylor

Assumption Brantford

OFSAA Finals

12.44m

Braiden Nichols

Holy Cross

EOSSAA

12.38m

Hailey Wolfgram

Regiopolis

East Region

12.05m

Christina Hertner

Lord Dorchester

Forest City Prep

11.94m

Kambrie Luciani

Centennial Welland

South Region

11.79m

Leah Hill

Napanee

OFSAA Finals

11.68m

 

Senior Girls Discus

Name

School

Meet

Distance

Grace Tennant

SLHS-Smithville

South Region

45.43m

Kambrie Luciani

CSS Welland

South Region

42.21m

Molly Boley

Owen Sound CVI

West Region

40.43m

Morgan Desjardins

Pain Court

SWOSSAA

39.53m

Monifa Hylton

Brampton Christian

OFSAA Finals

38.76m

Denise Balogh

Cardinal Carter

St. Marcellinus

38.52m

Rachel Campbell

Banting

West Region

38.23m

Erica Forshaw

L’Essor

SWOSSAA

37.72m

 

Senior Girls Javelin

Name

School

Meet

Distance

Marissa Mueller

LCCVI

OFSAA Finals

42.00m

Kambrie Luciani

CSS Welland

SOSSA

41.25m

Maddie Carrigan

Bishop Tonnos

OFSAA Finals

39.60m

Sophia Slovenski

Bayview Glen

OFSAA Finals

39.36m

Jana Kucera

Chatham Kent

OFSAA Finals

38.65m

Grace Tennant

SLHS-Smithville

Sossa Zone

38.17m

Maya Kelly

London Central

OFSAA Finals

37.95m

Danika Falvo

Notre Dame Sudbury

OFSAA Finals

37.44m

Denise Balogh

Cardinal Carter

York Region

37.12m

Dallyssa Huggins

Bill Crothers

Central Region

37.10m

 

 

Midget Boys Shot Put

Name

School

Meet

Distance

Lucas Woodhall

Thousand Islands

OFSAA Finals

15.32m

Paris Shand

Bill Crothers

OFSAA Finals

14.91m

Christopher John

Chaminade

OFSAA Finals

14.68m

Clinton Ibude

Cardinal Carter

Central Region

14.55m

Dakota Perrin

Jeanne-Lajoie

OFSAA Finals

14.35m

Emmanuelle Adjiroba

St. Augustine Brampton

Campion

14.32m

Brandon Fitzpatrick

Robert Hall Caledon East

Campion

14.24m

John Curran

SAG Mississauga

ROPSSAA

14.00m


Midget Boys Discus

Name

School

Meet

Distance

Tye McSorley

St. Marcellinus

South Region

48.13m

Lucas Woodhall

Thousand Islands

East Region

47.87m

Matt Boyce

Sarnia Northern

OFSAA Finals

46.21m

Tyler Hartwick

Fellowes

OFSAA Finals

44.57m

Chase Cookson

Parkside St. Thomas

West Region

44.04m

Ese Osazuwa

Pocock

South Region

43.04m

Zack Deir

Queen Elizabeth

East Region

42.37m

Caleb Gough

Thorold SS

South Region

42.28m

Tawseef Hanif

Don Mills

Metro Region

42.24m

 

Midget Boys Javelin

Name

School

Meet

Distance

Jared Elliot

St. Mary

OFSAA Finals

50.49m

Matthew Barta

Lakeshore Toronto

Metro Region

47.13m

Brandon Williams

John Fraser

OFSAA Finals

46.93m

Kevin He

Huron Hieghts

WCSSAA

45.57m

Oliver Denia

Rideau

OFSAA Finals

45.26m

Greg Ross

Sarnia Northern

West Region

44.56m

Josh Doupe

St. Patrick’s Sarnia

OFSAA Finals

44.36m

Nolan Charlette

Sandwich

West Region

44.19m

Caleb Dawson

White Pines

OFSAA Finals

44.02m


Junior Boys Shot Put

Name

School

Meet

Distance

Cole Belkwell

St. Mary’s Kitchener

West Region

17.70m

Dennis Adu

Marshall McLuhan

OFSAA Finals

16.73m

Braeden Fitzpatrick

Robert Hall

ROPSSAA

16.26m

Nathan Gould

Ingersoll DCI

OFSAA Finals

16.04m

Devante Turner

Massey

Kennedy Relays

15.74m

Josh Iovino

Sandwich

OFSAA Finals

15.73m

Simon Black

Milton DHS

OFSAA Finals

15.54m

Blake McConville

Sandwich

SWOSSAA

15.49m

Emmanuelle Ajiroba

St. Augustine Brampton

St. Marcellinus

15.44m

Sam Csinos

CCH London

WOSSAA

15.34m

 

Junior Boys Discus

Name

School

Meet

Distance

Cole Belkwell

St. Mary’s Kitchener

West Region

60.11m

Matthew Martin

Bishop Allen                             

OFSAA Finals

51.30m

Tyler Beneteau

Riverside Windsor

OFSAA Finals

50.21m

Tristan Flatt

East Northumberland

OFSAA Finals

49.33m

Sekina Scheibler

Fort Frances

OFSAA Finals

46.48m

Tyler Donley

Medway

West Region

46.03m

Jacob Martins

Notre Dame Brampton

ROPSSAA

45.52m

Trevor Wagner

LCCVI

LKSSAA

45.49m

Lucas Bowers

South Huron DHS

Kettle Creek

44.86m

 

Junior Boys Javelin

Name

School

Meet

Distance

Tyler Gysbers

Fogarty

OFSAA Finals

54.41m

Wariso Dullo

Rideau

NCSSAA

53.63m

Colton Spencer

Thorold

OFSAA Finals

53.35m

Jared O’Reilly

College Ave

West Region

53.11m

Jeremy Piazzi

LaSalle

OFSAA Finals

51.92m

Blake McConville

Sandwich

OFSAA Finals

51.82m

Owen Malo

Waterloo CI

WCSSAA

51.50m

Maciej Konarzewski

Pocock

ROPSSAA

50.70m

Riley Robitaille

ESC Theriault

OFSAA Finals

50.66m

Bruno Comin

John F. Ross

CWOSSA

50.01m

 

Senior Boys Shot Put

Name

School

Meet

Distance

Erik Ferreira

Marshall McLuhan

TDCAA

17.78m

Mark Bujnowski

Holy Cross Strathroy

OFSAA Finals

17.68m

Henry Easton

Banting

West Region

17.10m

Tom Nedow

Thousand Islands

Hungerford

16.80m

Fletcher Smith

Belle River

Kennedy Relays

16.26m

Matthew Bartoletta

Bishop Allen

TDCAA

15.95m

Spencer Guglieti

Cardinal Carter

York Region

15.47m

Quintin Seguin

Herman

Kennedy Relays

15.37m

Gabriel Palloto

Chaminade

TDCAA

15.18m

Adam Kohlsmith

Strathroy DCI

TVRAA Tri County

15.13m

Anthony Atkinson

McGregor-Chatham

Kettle Creek

15.08m

 

Senior Boys Discus

Name

School

Meet

Distance

Mark Bujnowski

Holy Cross-Strathroy

West Region

57.16m

Tom Nedow

Thousand Islands

East Region

52.22m

Matteo Collevecchio

SFSS St. Catherines

OFSAA Finals

50.26m

Andrius Balsas

Bishop Allen

OFSAA Finals

47.76m

Alec Jeffery

LSSVI

West Region

46.25m

Tony Elliot

Sacred Heart

West Region

45.82m

Nathan White

Thousand Islands

Hungerford

45.80m

 

Senior Boys Javelin

Name

School

Meet

Distance

Ben Cross

Frontenac

OFSAA Finals

60.98m

Fletcher Smith

Belle River

West Region

56.69m

Matt Zilke

Woodstock CI

OFSAA Finals

56.41m

Rayman Singh

Bill Crothers

OFSAA Finals

56.39m

Josh Mather

Strathroy DCI

Woodstock Classic

56.32m

Pierce Johnson

CKSS

West Region

54.38m

Gordon McGinn

Galt CVI

West Region

53.79m

Damon Lewis

Iona Catholic

St. Marcellinus

53.30m

Roan Allen

Ashbury College

OFSAA Finals

53.25m