Sr Boys Top Ten in Feild Events

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High Jump

 

 

 

 

Place

Name

School

Height

Meet

 

1

Huey, Brad

Lambton Central

2.15m

SWOSSAA

 

2

Allevato, Vincent

St. Anne

2.00m

SWOSSAA

 

2

Ratsep, Saunder

London Saunders

2.00m

WOSSAA

 

2

Witmere, Alex

CWFH

2.00m

OFFSAA Regionals

 

5

Costa, Solanikis

Canterbury H

1.95m

National Capital East Conference

 

5

Paul, Antoine

Holy Trinity CSS

1.95m

LOSSA Track and Field Championships

 

7

Richards, Brian

West Humber

1.95m

Metro Regionals

 

7

Thibert, David

MacDonald-Cartie

1.91m

NOSSA

 

9

Campbell, Cory

Crestwood

1.90m

Forest City Prep

 

10

Greer, Justin

Holy Cross SS

1.90m

National Capitol HS Classic

 

10

Dobson, Jordan

Reserection SS

1.90m

District 9

 

10

Stone, Adam

WOLI

1.90m

OFFSAA Regionals

 

10

Tiggelaar, Travis

SWSC

1.90m

OFFSAA Regionals

 

10

Haynes, Cornell

DM Thompson

1.90m

Metro regionals

 

10

Spataro, Matt

Pickering

1.90m

Metro regionals

 

 

 

 

 

 

 

Pole Vault

 

 

 

 

Place

Name

School

Height

Meet

 

1

Wydrysky, Adam

Crescent School

4.20m

Highland Indoor

 

2

McEwen, Brady

JF Ross

4.10m

Rowland Games

 

3

Farnsworth, Mark

Greenville

4.06m

Eastern Regionals

 

4

Kuepfer, Kyle

Lord Dorchester

3.90m

Forest City Prep

 

4

Puddicombe, Kevan

Grenville CC

3.90m

Bay of Quinte Invitational

 

4

Walcot, Demond

F.J. Brennan

3.90m

OFFSAA Regionals

 

7

Mlinaric, Andrew

St. Anne

3.90m

OFFSAA Regionals

 

8

Sheppard, Jon

CWHS

3.90m

OFFSAA Regionals

 

9

Hryniw, Cody

Listowel DSS

3.80m

Huron Perth

 

9

Ratsep, Saunder

Saunders

3.80m

OFFSAA Regionals

 

 

 

 

 

 

 

Triple Jump

 

 

 

 

Place

Name

School

Distance

Meet

 

1

Obonna, Akenna

St. Augustine

14.45m

Forest City Prep

 

2

Binder, David

Essex

13.90m

SWOSSAA

 

3

Clare, Eddy

Centennial SS

13.85m

Bay of Quinte

 

4

Gardiner Dan

Chelmsford

13.85m

NOSSA

 

5

Parker, Leighton

St. Mary

13.83m

LOSSA

 

6

Jones, David

Ernestown SS

13.69m

KASSAA

 

7

Dandie, Anthony

CWNP

13.60m

OFFSAA Regionals

 

7

Sweeney, Mike

Quinte Chris

13.47m

Bay of Quinte

 

9

Gordon, Ryan

Pickering

13.42m

LOSSA

 

10

Connell, Sheldon

Pickering

13.42m

LOSSA

 

10

Vassell, Damion

SJAM

13.37m

SOSSA zone 1 HWIAC

 

 

 

 

 

 

 

Long Jump

 

 

 

 

Place

Name

School

Distance

Meet

 

1

Dandie, Anthony

CWNP

6.96m

OFFSAA Regionals

 

2

Richards, Brian

West Humber

6.89m

Metro Regionals

 

3

Mei, Jason

Massey

6.75m

SWOSSAA

 

4

Patten, Brayan

NDCS

6.69m

LOSSA

 

5

Vassell, Damion

SJAM

6.68m

Rowland Games

 

6

Huey, Brad

Lambton Central

6.66m

SWOSSAA

 

7

Gardiner, Dan

Chelmsford

6.61m

NOSSA

 

8

Cox, Lionel

Sir Wilfrid Laurier

6.58m

Metro Regionals

 

9

Obonna, Ikenna

St. Augustine SS

6.54m

OFFSAA Regionals

 

9

Colorado, Bobby

CWGR

6.54m

LOSSA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shot Put

 

 

 

 

Place

Name

School

Distance

Meet

 

1

Keifer, Dustin

John Paul II

18.24m

Titan/Crusader Invitational

 

2

Livingston, Zach

Holy Names

17.20m

SWOSSAA

 

3

Bloxam, Cole

Northern

16.60m

SWOSSAA

 

4

Arbour, Patrick

Sacred Heart

15.92m

National Capitol HS Classic

 

5

Crawford, Tyrone

Catholic Central

15.90m

Lancer Relays

 

6

Grant, Steven

Bear Creek SS

15. 40m

Simcoe Zone

 

7

Mcneely, Justin

Perth

15.20m

Kinsmen-Hungerford Invitational

 

8

Fischer, Kris

John Paul II

15.15m

WOSSAA

 

9

McNeely, Justin

Perth & Dist

15.01m

Bay of Quinte Invitational

 

10

Lockyer, Ryan

WOPS

14.97m

OFFSAA Regionals

 

 

 

 

 

 

 

Discus

 

 

 

 

 

Place

Name

School

Distance

Meet

 

1

Livingston, Zach

Holy Names

50.70m

WECSSAA

 

2

Wilson, Josh

Lambton Central

50.60m

CK Relays

 

3

Keifer, Dustin

John Paul II

49.98m

WOSSAA

 

4

Fawcett, Kyle

North Dundas

49.96m

National Capitol HS Classic

 

5

Millar, Brad

Saugeen

48.65m

OFFSAA Regionals

 

6

Vuletic, Danijel

Herman

47.03m

SWOSSAA

 

7

Fischer, Kris

John Paul II

45.95m

OFFSAA Regionals

8

Arbour, Patrick

Sacred Heart

44.85m

National Capital West Conference

 

9

Kolkowski, Zak

Renfrew

44.76m

Eastrn Regionals

 

10

Barkauskas, Ryan

WOTA

44.73m

OFFSAA Regionals

 

 

 

 

 

 

 

Javelin

 

 

 

 

 

Place

Name

School

Distance

Meet

 

1

Miller, Brad

Sdss

57.89m

Kennedy Relays

 

2

Matejek, Ryan

Glendale

57.59m

OFFSAA Regionals

 

3

Daabous, James

Massey

57.49m

Kennedy Relays

 

4

Best-Green,  Sheldon

St. Joh's

55.90m

Eastern Regionals

 

5

Wilson, Michael

Thousand Island

55.24m

Bay of Quinte Invitational

 

6

Millar, Brad

Saugeen

55.18m

Bluewater

 

7

Arbour, Patrick

Sacred Heart

53.49m

National Capital West Conference

 

8

Lywood, Phil

Herman

52.96m

Kennedy Relays

 

9

Megginson, Curtis

Chippewa SS

52.91m

Nipissing Invitational

 

10

WIlkey, Greg

Elmvale DHS

52.70m

North Simcoe Zone Meet