Senior Boys Field Top 10
High Jump Up to date as of May 19
Place Name School Height Meet
1 Ratsep, Sander Saunders Seconda 2.02m Forest City Mustang Invite
2 Huey, Brad Lambton Central   2.01m LSSAA
3 Allevato, Vincent St.Anne's 1.95m WECSSAA
4 Clements, Ryan Westminster 1.94m TVRAA CEC 
5 Thibert, David ES MacDonald 1.93m York University Indoor
6 Jones, Jordan St. Martin 1.92m ROPSSAA
7 Matthew R Father Henry Carr 1.90m Cardinal Carter
7 Westendorp, Thomas Ernestown 1.90m KASSAA
7 Allward, Todd Regiopolis 1.90m KASSAA
7 Dodd, Maverick  E.S.R.H. 1.90m World Athletic Day
Pole Vault
Place Name School Height Meet
1 Kosmos, Paul Stephen Leacock 4.30m York University Indoor
1 Kirkpatrick, Josh Saunders Seconda 4.30m York University Indoor
3 Garratt, Phil Crescent School 4.10m Rowland Games
4 Debus, Andrew CWBL 4.00m WCSSA
5 Knapp, Eric Tiss Pirates 3.80m Pirates Relays
6 Sheppard, Jon CWJH 3.60m WCSSA
6 Ratsep, Sander Saunders Seconda 3.60m WOSSA
6 Fitzgerald, Dave Listowel District 3.60m WOSSA
6 Atkinson, Devin Saunders Seconda 3.60m WOSSA
6 Hryniw, Cody Listowel District 3.60m WOSSA
Long Jump
Place Name School Distance Meet
1 Nichols, Rob Sarnia St-Clair  6.89m LSSAA
2 Chadrick, Sinclair Father Henry Carr 6.61m Cardinal Carter
3 Kerr, Jason Strathroy D C 6.50m WOSSA
4 Houghton, Charlie St. Michael's College 6.49m Cardinal Carter
4 Jones, David Ernestown S.S. 6.49m KASSAA
6 Gomes, Dave   Sandwich   6.43m Forest City Mustang Invite
6 Bell, Adam Kincardine 6.43m Bluewater HT
8 Yeang, David  Walkerville   6.40m Belle River DHS
9 Wilosn, Shantino Bucks 6.35m York University Indoor
9 Holness, Sheldon Downsview  6.35m Cardinal Carter
Triple Jump
Place Name School Distance Meet
1 Nickels, Rob St. Clair SS 14.18m LSSAA
2 David Binder Essex Dhs-Es 13.75m     St. Pats Invitational
3 Obonna, Ikenna Saunders Seconda 13.73m Forest City Mustang Invite
4 Stewart, Andrew CWWL 13.28m WCSSA
5 Gardiner, Dan Chelmsford Valle 13.19m York University Indoor
6 Sinclair, Chadrick Father Henry Carr 13.17m Cardinal Carter
7 Bell, Adam Kincardine 13.10m Bluewater HT
8 Jones, David Ernestown S.S. 13.04m Hungerford-Kinsmen 
9 Balint, Tristan Holy Cross 13.00m WOSSA
10 Yeang, Dave Walkerville   12.98m           WECSSAA
Shot Put
Place Name School Distance Meet
1 Ysebaert, Andy  Sarnia Collegiate  17.60m LSSAA
2 Livingston, Zack Holy Names 16.20m Kennedy Relays
3 Kiefer, Dustin John Paul II 16.17m Titan/Crusader Invitational
4 Bloxam, Cole Sarnia Northern  15.76m St. Pats Invitational
5 Morencie, Matt  Holy Names 15.02m WECSSAA
6 Millar, Brad Saugeen  14.83m York University Indoor
7 Maciaszxayk, Derek Pocock 14.71m Track Wars
8 Rady, Andy London Central 14.50m WOSSA
9 Pritchard, Bill Mustangs 14.28m York University Indoor
10 Grant, Steven Bear Creek  14.24m South Simcoe Zone meet
Discus
Place Name School Distance Meet
1 Livingston, Zack Holy Names 49.20m WECSSAA
2 Durocher, Curtis  Belle River 48.32m WECSSAA
3 Pocock, Joe Brennan   45.82m WECSSAA
4 Wilson, Josh Lambton Cent 45.50m LSSAA
5 Hamilton, Rob Banting 43.97m WOSSA
6 Millar, Brad Saugeen District 43.94m Bluewater HT
7 Arbour, Patrick Sacred Heart H.S 43.11m World Athletic Day
8 Kiefer, Dustin John Paul II 42.95m WOSSA
9 Ysebaert, Andy Sarnia Cits 42.63m Petrolia Meet
10 Hayes, Matt Midland S.S. 42.20m North Simcoe Zone Meet
 
Javelin
Place Name School Distance Meet
1 Barr, Chris Brennan 58.66m Kennedy Relays
2 Banninga, Jordan Sarnia St. Clair 56.97m SWOSSAA
3 Pocock, Joe Brennan 54.94m Kennedy Relays
4 Matejcek, Ryan Tillsonburg 54.92m WOSSA
5 Phillips, Ben Opeongo 54.11m World Athletic Day
6 Dumouchelle, Bobby Harrow 54.05m WECSSAA
7 Millar, Brad Saugeen 53.81m Kennedy Relays
8 Vukotic, Nick Kennedy C.I. 52.50m SWOSSAA
9 Butternaar, Dane Sdss 51.92m Kennedy Relays
10 O'Connor, Lee A.D.H.S. 51.65m Hibernation Meet