Text Box: WECSSAATF Top 10 Standings
Senior Boys Field Events
Long Jump
Place Name School Mark (m) Meet
1 Judge, Andrew John Paul II 7.06 WOSSA
2 Bertocchi, Massimo St. Joan of Arc 6.79 OFSAA Central
3 Raymond, Jake Belle River 6.71 WECSSAA
3 Gomes, David Sandwich 6.71 SWOSSAA
5 Kuruneri, Guyson   John F. Ross 6.68 OFSSAA West
5 Walker, Triston St. Mary C 6.68 OFSAA Central
7 Evers, Sam TISS 6.67 EOSSAA
8 Harriot, Dwayne Resurrection 6.65 OFSAA West
9 Patrick Tate Birchmount P 6.62 OFSAA Metro
10 Lopex, Stephen Pickering 6.61 OFSAA Central
Triple Jump
Place Name School Mark (m) Meet
1 Harriott, Dwayne    Resurrection 14.26 OFSAA West
2 Hunte, David Cameron Heig 13.97 OFSAA West
3 Judge, Andrew John Paul II 13.95 OFSAA West
4 Goetz, Jason  Preston Hs-C  13.94 OFSAA West
5 Schultz, Will Woodstock 13.87 OFSAA West
6 Nickels, Rob St. Clair SS 13.82 OFSAA West
7 Quilty, Pat St. Theresa's 13.78 Investors Group
8 Lawrence, Matthew Pickering 13.66 OFSSAA Central
9 Peterson, Aaron TISS 13.62 EOSSA
High Jump
Place Name School Mark (m) Meet
1 O' Toole, Mike Nantyr Shores 2.05 OFSAA Central
1 Bertocchi, Massimo St. Joan of Arc 2.05 OFSAA Central
3 Rush, Jim North Hastin 2.00 Bay of Quinte
3 Montgomery, Erik Kingston 2.00 OFSAA East
4 Minnesma, Dan London Distric 1.98 OFSAA WEST
5 Miron, Andrew Central Algo 1.96 NOSSA
6 Johnson, Chris St. Mary's PI 1.95 Rowland Games
6 Westendorp, Thomas Ernestown 1.95 KASSA
6 Landau, Romain Kingston 1.95 KASSA
6 Schilthuis, Aaron                       1.95m  Hamilton Dis   1.95 OFSAA South
6 Matthew Howell C.W.Jeffries 1.95 OFSAA Metro
 
Pole Volt
Place Name School Mark (m) Meet
1 Kirkpatrick, Josh Saunders SS 4.50 OFSAA West
2 Bianchi, Jeffrey Brennan 4.30 OFSAA West
3 McLarty, Cole Saunders SS 4.05 CWOSSA
4 Hall, Chad Jacob Hesple 3.90 OFSAA West
5 Knapp, Eric TISS 3.85 OFSAA East
6 Kosman, Paul Leacock 3.75 Rowland Games
6 Myers Josh Ursuline 3.75 OFSAA West
8 D. Minor E.L. Crossley 3.70 SOSSA
8 J. Moore Ridge - Cr 3.70 SOSSA
8 Krupa, Todd Ridge-Cr  HS  3.70 OFSAA South
Shot Put
Place Name School Mark (m) Meet
1 Helf, Kyle St. Thomas SS 19.19 GBSSA
2 Barnes, Mike Saltfleet 17.03 OFSAA South
3 Szpak, Patrick Sandwich SS 16.82 SWOSSAA
4 Miller, Mike St. Josephs 16.53 WECSSAA
5 Livingston, Zack Holy Names 16.16 WECSSAA
6 Ysebaert, Andy Sarnia Cits 15.63 SWOSSAA
7 Dulmage, David Moira - Bell 15.56 OFSAA East
8 Farrel, Josh Saugeen  15.40 Bluewater
9 Durocher, Curtis Belle River 15.33 York University
10 Slyvester, Skyler St. Theresas 15.14 Investors Group
10 Bloxam, Cole Northern 15.14 SWOSSAA
Discus
Place Name School Mark (m) Meet
1 Helf, Kyle St. Thomas 57.16 South Simcoe Zone
2 Livingston, Zack Holy Names 50.47 SWOSSAA
3 Slyvester, Skyler St. Theresas 50.22 Investors Group
4 Durocher, Curtis Belle River 52.49 OFSAA West
5 Johnson, Rich Governor Sim 49.62 OFSAA South
6 Miller, Mike St. Josephs 46.34 OFSAA West
7 Athanasopoulos, Andrew Elliot Lake 44.55 Nipissing
8 Young, Mark Crossely 44.12 OFSAA South
9 Culp, Dustin Almaguin Highlands 43.76 Investors Group
10 Barnes, Mike Saltfleet 43.56 SOSSA Zone 1
Javelin
Place Name School Mark (m) Meet
1 Pocock, Joe Brennan 64.20 Kennedy Relays
2 Helf, Kyle St. Thomas 60.64 South Simcoe Zone
3 Farrell, Josh SDSS 58.16 OFSAA West
4 Barr, Chris Brennan 57.66 Kennedy Relays
5 Banninga, Jordan St. Clair SS 56.86 SWOSSAA
6 Athanasoupoulos, Andrrew Elliot Lake 54.24 NOSSA
7 Sylvester, Skylar St. Theresa's 53.62 Rolf Land Memorial
8 Bernard, Alex L'Escale 53.21 OFSAA East
9 Bryce, Kole St Christopher 52.51 SWOSSAA
10 Szdak, Pat Sandwich 51.24 Kennedy Relays
10 Adamek, John Rigde-Cr HS 51.24 OFSAA South