MIDGET GIRLS TOP 10 FIELD EVENTS
Long Jump    
Place Name School Mark (m) Name of meet
1 MacDonald, Jessica  Madill, F.E. 5.14m WOSSA
2 Peters, Britany    Madill, F.E.  5.04m WOSSA
3 Amanda Brydges Renfrew Ci-R  4.89m EOSSAA
4 Jessica Wilson             Birchmount    4.89m Rowland Games 
5 Natashia Williams      Englehart HS            4.88m York University
6 Jamie Gittens                Wallaceburg  4.87m St. Patrick's Invitational 
7 Sherwin, Grace   St. Mary's  4.81m WOSSA
8 Anna-Kay Steele               St. Edmund Campion      4.80m Track Wars
9 Erica Kamez  South Grenvi  4.79m EOSSAA
10 Miles-Rossouw, Malaika  London South  4.79m WOSSA
Triple Jump    
Place Name School Mark (m) Name of meet
1 Jamie Gittens                Wallaceburg 11.05m St. Patrick's Invitational
2 Lauren Revell Eastview S S 10.91m South Simcoe Zone 
3 Brydges, Amanda  Renfrew   10.34m Hungerford-Kinsmen
4 Brittany Peters              Madill, F.E.             10.31m St. Patrick's Invitational
5 Linsey Austin   Resurrection  10.16m CWOSSA
6 Kamenz, Erica   S.Grenville  9.98m Hungerford-Kinsmen
7 Lauren Revell Eastview S S 9.97m Investors Group 
8 Lynsey Burnett  Rockway Menn  9.83m CWOSSA
9 Katie Mujunen St. Thomas Aquinas S S 9.80m South Simcoe Zone 
10 Routliffe, Ashley Sandwich    9.80m SWOSSAA
High Jump    
Place Name School Mark (m) Name of meet
1 Maddie Buttinger   Resurrection   1.63m CWOSSA
2 Chantelle Yearley            South Huron               1.56m   St. Patrick's Invitational
2 Jo Lynn Smith                Woodstock  1.53m   St. Patrick's Invitational
4 Jenn House                   Oakridge SS              1.53m   St. Patrick's Invitational
5 Neeb, Nicole Stratford SS 1.53m WOSSA
5 Kim Fisher             Lester .B. Pears                   1.50m   York University Meet 
5 Erin Devereux Fellowes HS  1.50m EOSSAA
5 Rebecca Bosse  La Citadelle   1.50m EOSSAA
5 Katie Purcell  Bluevale Ci-  1.50m CWOSSA
5 Anastasia Giles              Kennedy, Hon              1.45m   St. Patrick's Invitational
Shot Put    
Place Name School Mark (m) Name of meet
1 Caitlynn Quarshie            St. ThomasA               9.78m Bay of Quinte 
2 Carey, Melissa  Ursuline   9.70m SWOSSAA
3 Yinka Olorunnife Holy Names 9.57m WECSSAA
3 Jackie Webster               Bayside SS                9.50m   Bay of Quinte 
3 Melissa Carey                Ucc  9.50m     Chatham Relays 
6 Preet Dhillon         Queen Elizabeth                    9.50m   York University Meet 
7 Shamira Kerlew Cathedral 9.49m St. Mary's Meet 
8 Amy Town Orillia D C & V I 9.45m GBSSA
9 Abson, Sharon   S.Carleton  9.39m Hungerford-Kinsmen
10 Ilona Vanderreijden          Ckss 9.34m      Chatham Relays 
Discus      
Place Name School Mark (m) Name of meet
1 Amy Town Orillia D C & V I 30.92m North Simcoe Zone 
2 Christa KleinGebbinck St. Theresa`s High School 26.02m Cardinal Carter 
3 Perron, Alisha   Algonquin  25.41m Nipissing Invitational 
4 Alisha Perron Algonquin E S C 25.03m Cardinal Carter 
5 Jessa Tisdale Glendale HS 24.98m TVRAA Tri Count
6 Michelle McFarland  Napanee Dss- 24.80m KASSAA 
7 Mandy Mitchell Eastview S S 24.48m South Simcoe Zone 
8 Preet Dhillon Queen Elizabeth Park S S 24.44m Investors Group 
9 Courtney Sinclair     Opeongo 24.31m   Rolf Lund Memorial 
10 Jaimie Holland The Humberview S 24.08m Cardinal Carter 
Javelin        
Place Name School Mark (m) Name of meet
1 Andrea Campbell        Opeongo 34.17m   Petrolia Lancer Relays Girls 
2 Mandy Mitchell Eastview S S 33.14m Investors Group 
3 Maggie Mullen                St. Patrick'             32.04m     Petrolia Lancer Relays Girls
4 Kaley Powers    Kingston Cvi 29.96m KASSAA 
5 Sarah Graham St. Theresa's High School 28.86m Investors Group 
6 Amy Town Orillia D C & V I 28.78m North Simcoe Zone 
7 Laura Shaw Sutton D H S 27.91m York Region
8 Courtney Sinclair      Opeongo  27.75m   Rolf Lund Memorial 
9 Danika Doucette Eastview 27.56m   Rolf Lund Memorial 
10 Kaley Powers           Kingston 27.12m   Rolf Lund Memorial