100 m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking

Name

School

Time

Meet

1

Farrier, Dushane

Neil McNeil

10.68

Dweyer Invitational

2

Jared Chapman

Midland SS

10.79

GBSSA

3

Mensah, Louis

McGuigan, Ca

10.95

TDCAA Boys

4

Ben Kuhn

Parry Sound HS

10.97

GBSSA

5

Cowan, Steven

Pope John Pa

11.06

TDCAA Boys

6

Nick Henry

Fr. Leo J. Austin

11.09

Dweyer Invitational

7

Jim Duffy

Eastview SS

11.11

GBSSA

8

Calvin Cepecaner

Innisdale SS

11.13

GBSSA

9

Kiraly Rob

Northern

11.14

LSSAA

10

Trevor Kramer

Courtice SS

11.16

Dweyer Invitational

 

 

 

 

 

200m

 

 

 

 

Ranking

Name

School/Team

Time

Meet

1

Landrum, Vushan

Herman

22.59

WECSSAA

2

Nick Henry

Fr. Leo J Austin

22.93

Dweyer Invitational

3

Andre Hamilton

Birchmount

22.94

Cardinal Carter Track Clas.

4

Carlisle Stanford

Applewood

22.99

ROPSSAA

5

Mensah, Louis

McGuigan, Ca

23.10

TDCAA Boys

6

Kiraly, Rob

Northern

23.14

LSSAA

7

Louis Mensah

Cardinal James Mc.

23.19

Cardinal Carter Track Clas.

8

Ferrier, Dushane

Neil Manell H.S.

23.32

Adams Invitational

9

Andre Hamilton

Birchmount

23.40

Cardinal Carter Track Clas

9

Kyle O’Neil

Elmvale DHS

23.40

GBSSA

 

 

 

 

 

400m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking

Name

School/Team

Time

Meet

1

Hamilton, Andr

Birchmount

50.31

Roland Games Boys

2

Dhaqane, Moe

Birchmount

50.50

Roland Games Boys

3

West, Richard

Francis Liberman

51.06

TDCAA Boys

4

Dennis Salomans

Strathroy DC

51.66

TVRAA Tricounty

5

Mensah, Louis

McGuigan, Ca

51.80

TDCAA Boys

6

Mensah, Louis

Cardinal McGuigan

52.00

Roland Games Boys

7

Gibbons, Jeremy

Herman

52.22

WECSSAA

8

Reddy, Matt

St Christoph

52.24

LSSAA

9

Ryan Charlton

Fr. Leo J. Austin

52.41

LOSSA

10

Archer, Joel

Herman

52.84

WECSSAA

 

 

 

 

 

800m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking

Name

School/Team

Time

Meet

1

Dhaqane, M

Birchmount

2:00.27

Track War

2

West, Richard

Libermann

2.01.26

Track War

3

McFall,Will

T.I.S.S.

2:01.41

Kinsmen-Hung. Inv.

4

Milks, Kyle Bruce

T.I.S.S.

2:01.95

Kinsmen-Hung. Inv.

5

Antun Pavelic

Michael Power/St. J.

2:02.09

TDCAA Boys

6

Thomas Morrison

Port Perry SS

2:02.30

Cardinal Carter Track Clas

7

Moe Dhaqane

Birchmount

2:02.40

Cardinal Carter Track Clas

8

Ryan Charlton

Fr. Leo J. Austin

2:02.48

LOSSA

9

George, Josh

Frontenac

2:04.31

Kinsmen-Hung. Inv.

10

Aiden Kennedy

Hillcrest H S-OT

2:04.55

National Capital East Conference

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1500m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking

Name

School/Team

Time

Meet

1

Patterson, Drew

St. Anne

4:10.57

WECSSAA

2

Dhagane, Moe

Birchmount

4:10.94

Roland Games Boys

3

Fraser Kegel

Cardinal Carter SS

4:11.00

Cardinal Carter Track Clas

4

Dufour, Mark

Massey

4:11.24

WECSSAA

5

Kopansixi, Matt

Birchmount

4:12.22

Roland Games Boys

6

Hodge, Simon

Runnymede

4:12.80

Roland Games Boys

6

Eduardo Paolini

St. Theresa Lisieux

4:12.80

York Region

8

McFall, Will

Thonsand Isl

4:13.04

Bay of Quinte Inv.

9

Lavigne, Collin

Sir Winston Churchill

4:13:24

Roland Games Boys

10

Mike Nealon

Aurora HS

4:15.10

York region

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3000m

 

 

 

 

Ranking

Name

School/Team

Time

Meet

1

Smith, Jacob

T.I.S.S.

8:48.59

EOSSAA

2

Fraser Kegel

Cardinal Carter SS

9:04.20

Cardinal Carter Track Clas

3

Milks, Kyle Bruce

T.I.S.S.

9:06.30

EOSSAA

4

Kegal, Fraser

Aurora Cardinal

9:09.10

Lancer Prep.

5

Dufour, Mark

Massey

9:13.75

WECSSAA

6

Colin Lavigne

Sir W.C. SS

9:15.21

SOSSA

7

Simon Hodge

Runnymede CI

9:18.90

Cardinal Carter Track Clas.

8

Kegal, Fraser

Cardinal Carter

9:23.11

York University Indoor

9

Patterson, Drew

St. Anne

9:23.35

WECSSAA

10

Coote, Jesse

Aurora Cardinal

9:23.66

Lancer Prep.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100m Hurdles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking

Name

School/Team

Time

Meet

1

Andrew Graham

London Banting

14.12

WOSSAA

2

Josh Chase

Elmvale DHS

14.38

GBSSA

3

TJ Rodin

St. Peter’s

14.44

Kawartha

4

Tom Lecomte

St. Anne’s

14.59

WOSSAA

5

Jones, Greg

Paris DHS

14.69

EOSSAA

6

Dave McGinn

Sydenham

14.74

KASSAA

7

Chase, Josh

Elmvale Dhr

14.92

Rolf Lund Meet

8

Jon Mohamed

Unionville HS

15.00

York Region

9

Brynlynn Pitt

Uxbridge SS

15.11

LOSSA

10

Drouin, Derek

St. Patrick’

15.20

St. Patricks

 

 

 

 

 

300m Hurdles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking

Name

School/Team

Time

Meet

1

Andrew Graham

Banting, Sir

40.45

TVRAA CEC

2

Gibbons, Jeremy

Herman

40.78

WECSSAA

3

Leo Nichol

Applewood

40.88

ROPSSAA

4

Leitch, Scott

Banting, Sir

41.69

TDCAA Boys

5

Dave McGinn

Sydenham

41.74

KASSAA

6

Kiraly, Rob

Northern

42.24

LSSAA

7

Curtis Maracle

East Elgin S

42.34

TVRAA Tricounty

8

Jeremy Gibbons

Herman

42.39

Wecssaa allcomer #3

9

Brynlynn Pitt

Uxbridge SS

42.93

LOSSA

10

Gorra, Kyle

Carleton Pla.

42.94

Bay of Quinte Inv.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 x 100m Relay

 

 

 

 

Ranking

Name

School/Team

Time

Meet

1

Liberman

Liberman

45.04

Pine Ridge

2

Pope John Paul II

Pope John Paul

45.24

Pine Ridge

3

Herman “A”

Herman

45.35

WECSSAA

4

Neil McNeil HS “A”

Neil McNeil

45.93

TDCAA Boys

5

Pine Ridge SS “A”

Pine Ridge

46.58

Dweyer Invitational

6

Sir F. Banting SS “A”

Sir F. Banting

46.86

WOSSAA

7

St. Mary CSS “A”

St. Mary

46.91

Dweyer Invitational

8

St. Patick’s “A”

St. Patick’s

47.14

LSSAA

9

St. Thomas “A”

St. Thomas

47.26

WECSSAA

10

Cardinal Carter “A”

Cardinal Carter

47.32

WECSSAA