Discus

1

Zack Ford

WOBA

58.75

OFSAA Western Regionals

2

Wiley Colins

WOWM

58.08

OFSAA Western Regionals

3

Brendan Wilson

SWLC

54.32

OFSAA Western Regionals

4

Jesse Francis

WOLO

52.85

OFSAA Western Regionals

5

Brent Roubos

Park Street CI-gbpk

51.18

Central Region

6

John McKee

Adam Scott

50.38

East Region

7

Nick Brown

Owen Sound

47.93

Bluewater

7

David Mathers

St. Marcellinus SS-rpma

47.93

South Region

9

Guy Carteciano

Cardinal Newman

47.52

Metro Region

10

Mitchell Purcell

Thousand Isl

47.21

East Region

 

High Jump

1

Derek Drouin

SWSP

1.89

OFSAA Western Regionals

2

Robert Kustermans

WONM

1.86

OFSAA Western Regionals

3

Adrian Smith

Thousand Isl

1.85

Bay of Quinte Invitational

3

Eric Neumann

Saunders SS

1.85

WOSSAA

3

Tim Nedow

Thousand Isl

1.85

East Region

6

Kadeem Douglas

Heart Lake SS-rphl

1.83

South Region

6

Jharyl Bowry

Brampton Christian-rpba

1.83

South Region

8

Andrew Good

Anderson C&VI

1.80

LOSSA

8

Enrico DiLoretto

H.B. S Beal

1.80

WOSSAA

8

Emerson Grigg

Strathroy DC

1.80

WOSSAA

 

Javelin

1

Nathan Loehle

CWSB

54.58

OFSAA Western Regionals

2

Wiley Colins

WOWM

54.19

OFSAA Western Regionals

3

Murdock Mallen

F.J. Brennan

53.44

SWOSSAA

4

Mitch Broser

SWHA

51.87

OFSAA Western Regionals

5

Daniel Lalonde

Sir Ja Dunn

51.62

NOSSA

6

Justin Anstett

WOSH

50.73

OFSAA Western Regionals

7

Dan Coskun

Stouffville DSS

50.36

Cardinal Carter Track Classic

8

Tom Fisher

E.L. Crossley SS-socr

50.15

South Region

9

Nat Brioschi

The Humberview S-rphu

50.07

South Region

10

Ethan Briand

Burlington Central HS-ghbc

49.77

South Region

 

Long Jump

1

Nathan Dennis

SWMA

6.72

OFSAA Western Regionals

2

Vushaun Landrum

SWHE

6.40

OFSAA Western Regionals

3

Brad Murray

SWSP

6.32

OFSAA Western Regionals

4

Jharyl Bowry

Brampton Christian-rpba

6.30

South Region

5

Wayne Bridge

Eastern Commerce CI

6.25

Metro

6

Wayndale Bennett

Bishop Redin

6.23

GHAC

7

Shem Thomas

St. Mary’s HS-losm

6.14

Central Region

8

Brendan Perry

Holy Cross S

6.06

East Region

9

Jarret Hamilton

Pope John Paul II

6.03

Metro Region

10

Philip Wood

LaSalle SS

6.02

Sudbury City

 

 

Pole Vault

1

Eric Neumann

WOSA

3.70

OFSAA Western Regionals

2

Nathan Livingstone

Thousand Isl

3.48

East Region

3

Reiner Byrnes

St. Marcellinus

3.40

Forest City Prep Boys

3

Kain Brown

SWSJ

3.40

OFSAA Western Regionals

5

Vuk Bogunovic

Cameron Heights CI

3.30

CWOSSA

6

Tim Betzold

Ridgeway-Crystal Beach-sorc

3.25

South Region

7

Jeremy Francis

Stratford N’western

3.20

Forest City Prep Boys

7

Brian Farnsworth

Grenville CC

3.20

Kinsmen-Hungerford Invitational

7

Hayden Stewart

Wiarton

3.20

Bluewater

7

Wes McCormack

Brantford CI&VS

3.20

CWOSSA

 

Shot Put

1

Tim Nedow

Thousand Isl

18.58

East Region

2

Zack Ford

WOBA

17.27

OFSAA Western Regionals

3

Brent Roubos

Park Street CI-gbpk

16.01

Central Region

4

Dan Park

Lambton Cent

15.77

SWOSSAA

5

Jesse Francis

WOLO

15.65

OFSAA Western Regionals

6

Marcoccia

Michael Power/St. Joseph’s

15.41

Metro Region

7

Tim Hendry

Parry Sound HS-gbpa

15.38

Central Region

8

Wiley Collins

Westminster

15.33

TVRAA

9

Brian Shaw

WOEE

15.27

OFSAA Western Regionals

10

Sam Malian

SWSW

15.19

OFSAA Western Regionals

 

Triple Jump

1

Nathan Dennis

SWMA

13.55

OFSAA Western Regionals

2

Joseph Ndububa

St. Augustine SS

13.22

ROPSSAA

3

Adrian Weber

CWRS

12.89

OFSAA Western Regionals

4

Jharyl Bowry

Brampton Christ

12.87

ROPSSAA

5

Andrew Oteng-Baah

St. Martin HS

12.83

ROPSSAA

6

Jeff Cantarutti

Holy Trinity HS-gbht

12.65

Central Region

7

Tim Nedow

Thousand Isl

12.64

Bay of Quinte Invitational

8

Carl Shen

Thornhill SS-yrth

12.62

Central Region

9

James Weverink

London Distr

12.56

TVRAA CEC

10

Brad Murray

St. Patrick

12.55

SWOSSAA